• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3795
  % 0,10
 • € EURO
  17,6033
  % 0,17
 • ALTIN (TL/GR)
  975,74
  % 0,34
 • £ POUND
  20,6874
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,4290
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2509
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  471031,640
  % -3,20

Yield Farming Nedir?

Yield Farming Nedir?

Kripto para piyasasına likidite sağlanmasını sağlayan yield farming nedir ve nasıl çalışır, yield farming yaparak pasif gelir nasıl elde edilir?

Dijital platformdan gelir elde etmeye çalışan kişilerin yatırımlarını diğer kullanıcılara borç olarak tahsis etmesine yield farming denmektedir.

İngilizce de yield farming, çiftlik yada tarım yaparak verim elde etmek anlamında kullanılıyor olsa da dijital dünyada farklı anlama gelmektedir. Etherium ağını kullanan DeFi ağı ile birlikte yiend farming kelimesi de kripto para borsasında yer alan yatırımcıların dikkatini çekmiştir.

Yield Farming nedir sorusuna, DeFi havuzunda yatırımcıların token kilitlenmesi yaparak kazandıkları ödüllere verilen isimdir. Pasif gelir imkanı sunan yield farming ile kripto para piyasasına likidite sağlanmış olur. Etherium piyasası ile uyumlu olan DeFi ağı aracılığıyla yatırımcılar banka mevduat faizi gibi pasif gelir (ödül) elde etmektedirler.

2020 yılının sonunda DeFi protokolü ile token kilitlemesi piyasa değeri 14 milyar doları aştı. Kripto para piyasasında hızlı para kazanma yöntemlerinin tükenmeye başlaması ile birlikte yeni kazanç yöntemleri oluşturma gereksinimi meydana geldi. Yield Farming yöntemi de bunlardan birisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Altcoin Alınmalı 2021?

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield farming nasıl çalışır sorusuna en iyi yanıt bankaların mevduat faizinde olduğu sistem akla gelmelidir. Yatırım yapılan kripto para işletilecek olan havuza aktarılır ve belirli bir vade belirlenir. Bu süreçte kripto paraya erişim sağlanamamaktadır. Vade sonunda belirlenen tutarda ki ödül (faiz) ödenmektedir. Yatırımcı talep ederse kripto parasını çekebilmekte yada yeniden token kilitlemesi yaparak yield farming yapmaya devam etmektedir.

Yield farming nedir sorusunu daha iyi anlamak için işlem basamaklarını anlatmak gerekirse;

 • Likidite havuzuna token kilitlenir.
 • Token kilitlemesi sonrası yatırımcı likidite sağlayıcısına dönüşür.
 • Belirlenen vade süresince kripto paraya erişim kısıtlanır.
 • Vade sonunda faiz (ödül) verilir.
 • Verilen faiz aynı yada farklı likidite havuzuna kilitlenebilir.

Yield Farming Avantajları Nelerdir?

Yield farming yapmanın en büyük avantajı pasif kazanç sağlamasıdır. Kripto para madenciliği yada farklı iş yükü gerekmeksizin likidite sağlayarak kazanç elde edilebilir.

Yield Farming Dezavantajı Nedir?

Yield Farming ile pasif para kazanmanın en büyük dezavantajı ise vade süresi boyunca kripto para üzerinde işlem yapmanızın engellenmesi sebebiyle yatırım yaptığınız kripto para değer kaybetse de müdahale şansınızın olmamasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Avax Coin Kaç TL? Avax Coin Nedir? Avax Coin Ne Zaman Çıktı?

Yield Farming Riskli Mi?

Yield Farming ağı DeFi tarafından yönetilen dijital protokol ile yönetilmekte ve korunmaktadır. DeFi havuzuna yatırılan kripto paraların güvenliği de bu sözleşme ile güvence altına alınmaktadır. Fakat, DeFi ağının merkeziyetinin olmaması ve dijital ortamda güvenlik protokollerinin ihlal edilebilir olması riskleri de beraberinde getirmektedir. Örneğin, Yield Farming yapmak için havuza token kilitlemesi yaptınız ve güvenlik protokolü birşekilde ihlal edildiğinde havuzda bulunan tüm kripto paralar farklı hesaba aktarılabilir ve tüm yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz.

Yield Farming Yapılabilen Platformlar

Yield Farming yapılabilen platformların başında MakerDao, Uniswap, Aave, Compound, SushiSwap, Balancer, Curve Finance’dir. EN çok tercih edileni ise Curve ve UniSwap olduğu söylenebilir.

Yield Farming işlemi yapılan platformlar değişen miktarlarda komisyon da talep etmektedirler. Bazı platformlar 2 farklı havuza yatırım imkanı sunarken bazıları 8 havuza kadar yatırım imkanı sunabilmektedir.

Yield Farming nedir ve nasıl çalışır sorularına yiend farming riskleri ve avantajlarıyla birlikte sayfamızda yer verdik. Yield farming’e dair sorularınızı yorumlar kısmından gönderebilirsiniz.