• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3667
  % 0,04
 • € EURO
  17,6634
  % 0,22
 • ALTIN (TL/GR)
  975,01
  % 0,27
 • £ POUND
  20,7159
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  2,4301
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2507
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  474822,723
  % -2,69

Spot Piyasa Nedir?

Spot Piyasa Nedir?

Nakit piyasa olarak da adlandırılan spot piyasa nedir ve spot piyasa nasıl oluşur konusunda bilmeniz gerekenler ve merak ettikleriniz sayfamızda yer almaktadır.

Spot piyasa finansal sektörde kullanılmakla birlikte birçok sektörde kullanılan terimlerdendir. Finansal olarak spot piyasa nedir dediğimizde döviz, hisse senedi gibi ürünlerin alış ve satış işlemlerinin en çok 2 iş günü içerisinde gerçekleştirildiği işlemlerine verilen isimdir. Spot piyasalarda işlemler nakit olarak gerçekleştirilmektedir.

Spot piyasa finansal birçok işlemde kullanıldığından bahsetmiştik. Spot döviz kurları nakit olarak hemen teslim döviz fiyatını temsil etmektedir. Ayrıca, spot işlemin teslim edileceği döneme spot ay adı verilmektedir.

Spot Piyasa Örnekleri

Spot piyasa örnekleri vermek gerekirse, kuyumcudan altın almak, bankadan döviz almak yada satmak, hisse senedi almak yada satmak spot piyasaya örnekleridir.

Spot Fiyat Nedir?

Spot piyasa nedir konusunu açıkladıktan sonra spot fiyat nedir konusu da bilinmelidir. Hisse senedi, altın yada dövizin anlık ödeme ile birlikte teslim edilmesini için belirlenen fiyattır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsada Kaldıraç Nedir? Örneklerle Açıklama

Hisse senedi, döviz ve altın da spot piyasa terimleri kullanılmakla birlikte son dönemlerin en çok tartışılan dijital para birimleri için de spot piyasa terimi sözkonusudur. Kripto para satın almak yada satmak istediğinizde anlık fiyatlar üzerinden al-sat işlemi yapmanızı sağlayan sisteme spot işlem denmekle birlikte anlık al-sat işleminde belirlenen piyasaya da spot pyiasa denmektedir ve spot fiyat üzerinden kripto para işlemi yapılmaktadır.

Spot piyasa nedir konusunda görüş ve önerilerinizi yorumlar alanından paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerle iletişime geçebilirsiniz.