• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3897
  % 0,22
 • € EURO
  17,6237
  % 0,32
 • ALTIN (TL/GR)
  974,30
  % 0,19
 • £ POUND
  20,7082
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  2,4341
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,2512
  % 0,19
 • BITCOIN/TL
  471489,458
  % -3,21

Sıkı Para Politikası Nedir?

Sıkı Para Politikası Nedir?

2020 yılında tecribe edilen maliye politikası ile para politikası arasındaki ilişkiyle ilgili olarak sıkı para politikası nedir ve ne zamandır uygulanmaktadır?

Devlet tarafından ortaya koyulan bütçe, büyüme, cari açık, enflasyon gibi ekonomik göstergelerin dengeli ilerlemesi ile para politikaları da uyumlu ilerlemektedir. Eğer ekonomide, istenmeyen enflasyon artışı ve cari açık artışı olursa ve yerel para biriminde değer kaybı hızlanırsa merkez bankaları tarafından sıkı para politikası uygulanarak müdahale edilmektedir. Ozaman daraltıcı para politikası olarak da adlandırılan sıkı para politikası nedir?

Sıkı para politikası merkez bankasının elindeki araçlar ile uygulanmaktadır. Sıkı para politikası araçlarının ilki faizdir. Faizin enflasyon oranının üzerine çıkarılması ile sıkı para politikasının ilk adımı uygulanmış olur. Ayrıca, bankalara zorunlu karşılık, alım – satım komisyonu uygulaması, swap gibi ek araçlar ile para politikası yönetilmeye çalışılır.

Sıkı para politikası uygulandığında yatırımlarda azalma ve büyümede yavaşlama görülür. Hedeflenen değerlere ulaşıldığında tekrar büyüme hedefli para politikasına geçilebilir. Geniş para politikası da enflasyon riski oluşturması ve yerel para biriminde değer kaybına yol açması sonucu birçok parametreyi de olumsuz etkilemesi sebebiyle uygulanmasında riskler barındıran diğer para politikalarındandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Demir Fiyatları 2021 | 1 Ton Demir Fiyatı Kaç TL?

En az riskli para yönetimi maliye ve para politikasının uyumlu olmasıdır.

Para Politikası Nedir?

Sıkı para politikası ile ilgili detaylar paylaşıldı fakat para politikası nedir sorusunun yanıtı da sıkı para politikasının anlaşılması için önemlidir. Para politikası, büyüme, istihdam yaratma ve fiyat istikrarı için paranın yönetilmesi yöntemidir. Para politikasından merkez bankaları sorumludur.

Para Politikasının Araçları Nelerdir?

Merkez bankalarının başlıca görevi para politikasının istikrarlı olarak yönetilmesidir. Büyüme, istihdam ve ödeme dengesinin sağlanması için merkez bankası elinde birçok araç bulundurmaktadır.

Açık Piyasa İşlemleri

Merkez Bankası tarafından devlet tahvili alım – satım işlemlerine açık piyasa işlemleri denmektedir. Açık Piyasa İşlemleri (APİ) ile merkez bankası kısa vadeli ve hızlı müdahalede bulunabilir.

Döviz İşlemleri

Merkez Bankası yerel para biriminin değerini belirlemek / dengelemek amacıyla döviz alım – satımı yapabilir. Merkez Bankası tarafından döviz alımının olması durumunda döviz azalır ve yabancı para birimi kuru yükselir ve Merkez Bankası tarafından döviz satışı gerçekleşirse döviz artışına bağlı kurda düşme görülür.

Reeskont Oranları

Yeniden iskonto etme anlamına gelen reeskont ile sınırlı da olsa para politikası müdahale aracı olarak kullanılabilir. Gerçek yada tüzel kişilerin vadesi gelmemiş banka senetlerinin Merkez Bankası tarafından tekrar iskonto edilmesine reeskont denmektedir. Reeskont edilme işlem maliyetine de reeskont oranları adı verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Liberal Ekonomi Nedir?

Zorunlu Karşılıklar

Bankaların mevcut mevduatlarının belirli kısmını Merkez Bankası’nda tutma zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunlu karşılıklar oranları değiştirilerek para arzına yön verilir ve para politikası aracı olarak kullanılır.

Faiz Oranları

Merkez Bankası ile bankalar arasında borç alma ve verme faiz oranlarında değişikliğe gidilerek piyasa yön vermek mümkündür. Her ay belirlenmiş tarihlerde Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından gecelik borç verme faizi, gecelik borç alma faizi, politika faizi ve geç likidite penceresi verileri açıklanmaktadır.

Merkez Bankası Para Politikası 2021

2021 yılı Merkez Bankası para politikası oluşumu 2020 yılının 3. çeyreğinde ki emtia ve gıda fiyatlarında ki yükselme sonucu sıkı para politikası uygulandı ve faiz artışı yaşandı. 2021 yılı TCMB para politikası mayıs ayı raporunda enflasyonda ki yükselişe vurgu yapılmış ve sıkı para politikasına uzun süre devam edileceği bildirilmiştir. Merkez Bankası tarafından uzun süre ifadesi en az yılın yarısı anlamına gelmektedir.

TCMB faiz politikası raporuna göre yılın 3. çeyreğine kadar faizin düşürülmeyeceği sinyali verilmektedir. Merkez Bankası faiz aracıyla para ve kur politikası yönetimi de gerçekleştirmektedir.

Sıkı para politikası nedir ve Merkez Bankası para politikasının araçları nelerdir konularında soru ve fikirlerinizi yorumlar alanından paylaşabilirsiniz.