• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3756
  % 0,09
 • € EURO
  17,6081
  % 0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  975,26
  % 0,29
 • £ POUND
  20,6909
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  2,4308
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2508
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  471176,475
  % -3,28

Merkez Bankası Altın Rezervi 2021

Merkez Bankası Altın Rezervi 2021

Merkez Bankası uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri ve merkez bankası altın rezervi 2021 raporu ve analizleri.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu merkez bankası rezervleri ve ekonomiye ilişkin yöneltilen soruları cevapladı. TCMB Başkanına yöneltilen merkez bankası altın rezervi 2021 yılı raporu hakkında detaylı bilgiler verdi. Merkez Bankası Başkanı’nın TCMB altın rezervi açıklaması;

Merkez Bankası altın rezervi 2011 yılında 120 ton civarında olmakla birlikte 2012 yılında değişen döviz rezervi politikası ile birlikte 2021 yılına gelindiğinde 720 ton altın rezervi bulunmaktadır. 2021 yılı itibariyle merkez bankası altın rezervinde 720 ton altın bulunmaktadır. Türkiye’nin 120 ton altını yurt dışındayken 2017-2018 yıllarında Türkiye’ye getirilmiş ve Türkiye’nin eli güçlendirilmiştir. Merkez Bankası altın rezervi 2021 yılında 720 ton olmakla birlikte yıllık 50 ton ve gelecekte 80 ton artırılması hedeflenmektedir.

2003 yılında Merkez Bankası döviz rezervi bulunmamaktaydı. Günümüzde ise 90 milyar dolar brüt rezerv bulunmaktadır. Brüt döviz rezervinin %40’ı Türkiye’nin kendisine ait altın rezervlerinden oluşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Altına Yatırım Yapılır Mı?

Merkez Bankası Altın Rezervi Nedir?

Merkez Bankası altın rezervi nedir sorusuna, Merkez Bankası’nın elinde bulundurduğu ve takas yöntemiyle elde ettiği altın miktarını göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2012 yılında yapılan döviz rezervi politikası değişikliği sonrası her geçen yıl altın rezervinde artış gözlenmektedir.

Merkez Bankası Döviz Rezervi Neden Önemli?

Merkez Bankası döviz rezervi neden önemli sorusuna TCMB’nın varoluş amacının temelini oluşturduğu söylenebilir. Nisan 2021 yılı itibariyle net döviz rezervi 2003 yılından bu yana hiç bu kadar düşük seviyelere gerilememişti. TCMB net döviz rezervinin 9 milyar 930 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Döviz rezervi ülke için neden önemli?

Merkez Bankası ülke iç yada dış kaynaklı şoklara karşı kullanmak üzere elinde döviz rezervi bulundurmaktadır. Ayrıca, uluslararası piyasada ülkeye olan güveni de net döviz rezervi miktarı belirleyici olmaktadır. Merkez Bankası ülkede yaşanan çok durumlarında Türkiye’nin piyasayı rahatlatamadığı yada karşılayamadığı durumlarda devreye girerek sancılı dönemin geçmesi için müdahalede bulunuyor. Döviz rezervinizin olmaması yada az olması durumunda ise çok durumlarında müdahale şansınız olmayacak ve piyasa ile ülkeyi başbaşa bırakmış olacaksınız.

Ülkenin olması gereken en az net döviz rezervi kısa vadeli dış borç miktarı kadar olmalıdır. Türkiye’nin kısa vadeli döviz borcu 140 milyar dolardır. Ülke içerisinde döviz bulunamadığı taktirde Merkez Bankası devreye girerek ihtiyacı karşılayabilmelidir. Karşılama gücünün olmaması da ülke ekonomisinin kırılgan olmasına sebep olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gram Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka 2022

Swap Anlaşmaları İle Döviz Almak

TCMB’nın Katar ve Çin ile gerçekleştirdiği swap anlaşmalarını ekonomi haberlerini takip edenler bileceklerdir. Swap anlaşmaları ile döviz almak merkez bankasının net döviz rezervini artırıyor gibi görünse de aslında borç aldığı rezervlerdir. Swap anlaşması ile TL vermekte ve karşılığında dolar almaktayız ancak vadesi dolduğunda değişim anlaşması miktarında doları geri iade etmeli yada yeni sözleşme imzalamalıyız. TCMB’nın swap anlaşması ile elde ettiği döviz miktarı yaklaşık 60 milyar dolardır.

Merkez Bankası Dövizi Nasıl Elde Eder?

Merkez Bankası’nın döviz rezervi elde etmesi için üç yol bulunmaktadır. Merkez Bankası kasasına döviz girişi için izlemesi gereken yollar;

 • İhracat yapan şirketlerin yurt dışı alacaklarına karşı kredi verebilir.
 • Yurt dışından borçlanabilir.
 • Piyasadan döviz alabilir.

Merkez Bankası döviz rezervini artırmak için son yöntem olan piyasadan döviz alımı yöntemini döviz kurunda artışa sebep olması sebebiyle son dönemlerde tercih edilmiyor.

Sayfamızda Merkez Bankası altın rezervi 2021 yılında kaç ton ve merkez bankasının altın ve döviz rezervini artırması için izlemesi gereken yollardan bahsettik. Merkez Bankası rezervleriyle ilgili bilmek istediklerinizi yorumlar kısmından yazabilir ve cevap alabilirsiniz.