• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3716
  % 0,05
 • € EURO
  17,6565
  % 0,20
 • ALTIN (TL/GR)
  974,55
  % 0,22
 • £ POUND
  20,7171
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,4303
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2509
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  474605,222
  % -2,69

Maliye Politikası Araçları Nelerdir?

Maliye Politikası Araçları Nelerdir?

İstihdam, büyüme ve kalkınma, eşit gelir dağılımı gibi maliye politikalarını yerine getirmek için kullanılan maliye politikası araçları nelerdir?

Maliye politikası, tam istihdam, gelir-gider denkliği, büyüme ve kalkınma, eşit gelir dağılımı gibi amaçları yerine getirmek için güçlü ve etkin maliye politikası araçları kullanılmaktadır. Maliye politikasının temelini oluşturan maliye politikası araçları nelerdir? sorusunu yanıtlayalım.

Devlet, milli gelirin büyük çoğunluğunu kamu harcamalarına aktarırken kamu gelirleri de elde etmektedir. Kamu harcamaları ve gelirleri arasındaki eşitliğin olmaması durumunda ise iç veya dış borçlanma gerçekleştirmektedir.

Kamu gelirlerini birçok araçtan elde etmektedir. Vergi, harç, resim, şerefiye, para ve vergi cezaları, mülk gelirleri, para basma geliri, bağış, yardım gibi kalemlerden gelir elde etmektedir.

Kamu Harcamaları

Maliye politikarı araçları nelerdir dendiğinde ilk olarak kamu ihtiyaçlarının karşılanması için mal ve hizmet alımı karşılığında oluşturulması gereken bütçe sonucu kamu harcamaları ortaya çıkar. Kamu harcamaları, devlet işleyişinin temelini oluşturan unsurlardandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Proforma Invoice Nedir?

Kamu harcamaları yalnızca devlet eliyle yapılmamaktadır. Merkezi ve yerel yönetimler, subvansiyonlar, sabit sermaye harcamaları, faiz ödemeleri, cari hibeler, sosyal güvenlik harcamaları ve döner sermaye giderleri gibi harcamalar da kamu harcamaları sınıfında yer almaktadır.

Kamu harcaması yapılırken hizmetler arasındaki dağılımın belirlenmesi ve takibi için kamu harcamalarının sınıflandırılması gerekmektedir.

İdari Sınıflandırma

İdari sınıflandırma yapılırken, siyasi, teknik hizmetler ve idari olmak üzere kamu harcamaları sınıflandırılır.

Fonksiyonel Sınıflandırma

Fonksiyonel sınıflandırma kullanılarak kamu harcamaları için yapılması gereken maliyetler hesaplanmaktadır.

Ekonomik Sınıflandırma

Kamu harcamaların milli gelir üzerine etkileri sonucu ortaya çıkmıştır. Gelir yaratıcı kamu harcamaları, üretim harcamaları ve ekonominin mevcut halinin gelecekte korunması ve verimliliğinin artırılması için yapılan harcamaların sınıflandırılmasıdır.

Devlet tarafından üretim faktörü gözetilmeden yapılan kamu harcamalarına transfer harcamaları denmektedir. Örneğin, dul ve yetim aylığı.

Vergiler

Maliye politikası araçları nelerdir konusunda ikinci olarak gelirlerin temelini oluşturan vergi gelmektedir. Devlet, kamu kurum ve kuruluşlarının kamu hizmetlerini sürdürebilmeleri için gerçek ve tüzel kişilerden zorla ve karşılıksız aldığı gelirlerdir. Ülkemizde kamu gelirlerinin %70-95’ini vergiler oluşturmaktadır. Sosyalist ülkelerde ise vergi yerine merkezi otoritelerin oluşturduğu fiyatlar oluşturur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sıkı Para Politikası Nedir?

Borçlanma

Devlet kamu gelirleri ile ihtiyacı olan giderleri karşılayamaması durumunda özel yada uluslararası kuruluşlara borçlanabilmektedir. kamu borçlanması ile yapılan kamu harcamaları gelecek nesilin borç ve faiz ödemek zorunda bırakılması anlamına gelecektir. Biriken borç ve faiz ödemelerinin vadesinde ödenememesi durumunda iflas edilme durumu görülebilecektir.

Selektif Maliye Politikası Nedir?

İktisadi düzen politikası amaçlarıyla çatışan selektif maliye politikası ile maliye politikası semptomları ile mücadele etmek mümkündür.

Daraltıcı Maliye Politikası Nedir?

Klasik iktisadi düşüncenin temelini daraltıcı maliye politikası oluşturmaktadır. Enflasyon oranının düşürülmesi amacıyla harcamaların kısıtlanması ve vergilerin artırılması yoluyla kamu harcamaları ve kamu giderleri arasındaki dengenin kurulması hedeflenmektedir.

Genişletici Maliye Politikası Nedir?

Genişletici maliye politikasında devlet kamu harcamaları için bütçe açığı vererek belirli mali hedeflere ulaşmaya çalışmaktadır. Genişletici maliyet politikası uygulandığında mutlaka cari açık verilmektedir. Ekonominin canlandırılması yada dezenflasyondan kurtulmak için vergilerin azaltılması yada kamu harcamalarının artırılması gerekmektedir. Genişletici maliye politikası özellikle deflasyonla mücadelede maliye politikası olarak uygulanmaktadır.

Maliye politikası araçları nedir sorusuna, maliye politikalarına ve farklılıkları konularında yanıt vermeye çalıştık. Eklemek istediklerinizi yorumlar alanından paylaşabilirsiniz.