• BIST 100
  2.375,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1329
  % 0,23
 • € EURO
  17,3591
  % 0,02
 • ALTIN (TL/GR)
  965,37
  % -0,07
 • £ POUND
  20,3013
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,4249
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2845
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  476206,649
  % 2,27

Liberal Ekonomi Nedir?

Liberal Ekonomi Nedir?

İş faaliyetlerinin nasıl yapılacağını belirleyen ekonomi bilimi alt dalı olan liberal ekonomi nedir ve liberal ekonomi sistemi nedir?

Küresel düzeyde gerçekleşen gelişmelerle birçok felsefi görüş de oluşmaktadır. Felsefi görüşlerin halk arasında kabul görmesi ile geliştirilmekte ve sistem haline getirilmektedir. Liberal ekonomi nedir sorusu da bu süreçte gündeme gelmektedir. Ekonomide liberalizm nedir yada liberal ekonomi nedir birlikte yanıtlayalım.

Liberal Ekonomi Nedir?

Liberal ekonomi nedir sorusuna birey odaklı olarak ekonomik görüş ve kararların alındığı sistem olarak cevaplayabiliriz. Özel girişim ve yatırımlara destek veren sistem devletin ekonomi üzerindeki hakimiyetinin en aza indirilmesini istemekte ve ekonominin devlet eliyle desteklenmesine karşı çıkmaktadır.

Tüm dünyada kabul gören liberal ekonomi sistemi kendi içerisinde farklılıkların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle devlet tarafından ekonomiye ne zaman ve hangi ölçüde müdahale etme yetkisi verilmesi gerektiği ile ilgili görüş ayrılıkları bulunmaktadır.

Liberal ekonomide bireylerin yada işletmelerin ekonomik kararlarını kendilerinin alması beklenmekte ve toplumun refah düzeyinin artacağı varsayılmaktadır. Bu ortak görüş dışında fikir ayrılıkları sebebiyle klasik ve neoklasik liberal ekonomi düzeni ortaya çıkmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sıkı Para Politikası Nedir?

19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan liberal ekonomi görüşü günümüzde hala bazı ülkeler tarafından benimsenmekle birlikte birçok uzman tarafından da savunulmaktadır.

1929 yılında meydana gelen Büyük Bunalım krizinden sonra ekonomi üzerinde devletin rolünün ne derece önemli olduğu farkına varılmış ve liberal ekonomi fikrini savunanlar azalmıştır.

Liberal ekonominin tarihçesine ve liberal ekonomi nedir sorusuna yanıt verdik. Günümüzde hala benimsenen neoklasik  liberal ekonomik politikalar tartışılmaya devam etmektedir.