• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3737
  % 0,06
 • € EURO
  17,6388
  % 0,27
 • ALTIN (TL/GR)
  974,05
  % 0,17
 • £ POUND
  20,7130
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  2,4268
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2507
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  474309,586
  % -2,67

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi kullanmak veya yüksek limitli kredi kartı kullanmak isteyenler ancak düşük kredi puanı olanlar için kredi puanı nasıl yükseltilir konusunda detaylı bilgiler sayfamızda.

İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi yada kredi kartı başvuru onay süreçlerinde kredi puanı bireysel müşteri temsilciniz tarafından ilk kontrol edilen değerlendirme aşamasıdır, o halde kredi puanı nasıl yükseltilir? 0 ile 1900 arasında değişen kredi puanı yükseldikçe banka tarafından kredi ve kredi kartı başvuru onayı alma ihtimaliniz yükselecektir.

Findeks tarafından algoritmalara dayanarak hesaplanan kredi puanınız ile kredi çekmeniz kolaylaşabildiği gibi yapacağınız basit hatalar ile kredi puanınızın düşmesi sebebiyle kredi çekmeniz zorlaşabilecektir. Yazımızda maddeler halinde kredi puanı nasıl yükseltilir sorusuna yanıt verecek ve kısa sürede kredi çekmenize olanak sağlanacaktır.

Kredi puanınızı yükseltmeye çalışmadan önce Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı konusuna gözatmanızı önermekteyiz.

Borçların Yapılandırılması

Kredi puanı nasıl yükseltilir diye sorarsanız ilk yapmanız gereken mevcut borçların yapılandırılmasıdır. Bankadan aldığınız kredinin ödemesini geciktiriyor yada kredi kartının yalnızca asgari ödemesini gerçekleştiriyorsanız zaman içerisinde kredi puanınız olumsuz etkilenecektir. Borçlarınızı tek bir kredi ile birleştirerek ve uzun vadeye yayarak düzenli ödeme yapabilir ve kredi puanı yükseltilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borç Para Veren Hayırseverler

Kredi Kartı Kullanma

Kredi puanı nasıl yükseltilir sorusuna en net yanıt kredi kartı kullanımı olacaktır. Harcamalarınızın büyük çoğunluğunu kredi kartı ile yapmanız ve dönem sonu borcunu zamanında ödemeniz halinde banka tarafından aylık gideriniz konusunda bilgi edinilecek ve maaşınızın ne kadarını artırdığınız hesaplanabilecektir. Kredi almanızda ödeyebileceğiniz vadelerde kredi sağlanması kolaylaşacaktır.

İpotek Yöntemi

İpotek edilebilecek taşınır/taşınmazlarınızı ipotek ettirerek kredi kullanabilirsiniz. Mevcut kredi limitinizi ipotek yöntemi ile %80’lere varan oranda artırmanız mümkündür. Taşınız yada taşınmazı ipotek ettirmenin maliyetleri de olacaktır. Ekspertiz ve ipotek masrafları tahmini olarak 1000 TL tutacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı

Faturalarınızı banka aracılığıyla yada otomatik ödeme talimatı ile ödemeniz kredi puanınıza olumlu yansıyacaktır. Kredi puanı yükseltmek için ihtiyaç bankalar ile çalışmaktır. Otomatik ödeme talimatı da banka ile daha fazla çalışmanızı sağlayacaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabınızın olması ve birikimlerinizi vadeli mevduat hesabında değerlendirmeniz kredi puanınıza olumlu yansıyacaktır. Birikimlerin banka hesaplarında bulunması kredi puanınızı yükseltecektir.

Maaş Müşterisi

Maaş müşterisi olduğunuz banka ile kredi kullanmanız daha kolaydır. Maaş müşterisi olduğunuz banka en düşük faiz oranlarını da sunabilecektir.

Yatırım Hesabı

Kredi puanı nasıl yükseltilir konusunda önerebileceğimiz diğer yol ise yatırım hesapları olacaktır. Yatırım hesabının olması da findeks kredi notuna olumlu katkı sağlamaktadır. Hisse senedi almak – satmak, altın / dolar almak satmak için kullanabileceğiniz yatırım hesabı ile kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enpara Kredi Kartı Avantajları

Düzenli Kredi Ödemesi

Mevcut kredi borcunuzu gününde ve düzenli ödemeniz kredi notunuza olumlu katkı sağlayacaktır. Findeks kredi notuna büyük oranda katkı sağlayan düzenli kredi ödemesi ile kredi notunuzu kısa sürede 1500’ün üzerine çıkarmak mümkündür.

Kredi Borç Durumu

Kredi borç durumu ve kredi kartı borç durumu ile findeks kredi notu arasında bağlantı bulunmaktadır. Kredi kartı ve kredi borcunuzun yüksek olması kredi notunuzu düşürecektir. Yeni kredi kullanımı sonrası kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Örneğin, konut kredisi kullanmaya karar verdiniz ve kredi puanınız 1800 olduğunu varsayalım. Kredi kullanım sonrası banka nezdinde diğer kredilerinizi ödeme güçlüğü çekebileceğiniz düşünülerek kredi puanınız 900’lere düşebilecektir ve riskli grup içerisinde yer alabileceksiniz.

Kredi Kullanma Yoğunluğu

Kredi puanı nasıl yükseltilir konusunda dikkat edilmesi gereken diğer husus ise mevcut kredi puanının düşürülmemesi için gerekli önlemin alınması da olacaktır. Kredi kullanma yoğunluğu veya kredi başvurusunun sık yapılması da kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Her bankaya kredi başvurusunda bulunmanız size olan güveni zedeleyecek ve kredi onay ihtimalinizi düşürecektir.

Kredinin Takibe Düşmesi

Kredi yada kredi kartı borcunuzun ödenmemesi sebebiyle takibe düşmesi bankalar tarafından istenmeyen durumdur. Kredinin takibe düşmesi durumunda en kısa zamanda yapılandırma yapılmalı ve vade süresi uzatılarak ödeyebileceğiniz şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

Kredi puanı nasıl yükseltilir konusunda izlenmesi gereken 11 yöntemden bahsedildi. İhtiyaç kredisi kullanmak istiyor ve findeks kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız basit 11 yöntem ile kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? – BirHisse4 ay önce
 • […] İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? […]