• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3904
  % 0,21
 • € EURO
  17,6155
  % 0,28
 • ALTIN (TL/GR)
  976,02
  % 0,37
 • £ POUND
  20,6891
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  2,4342
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2504
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  474713,299
  % -2,31

Hangi Bankadan Kredi Kartı Alınmalı

Hangi Bankadan Kredi Kartı Alınmalı

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kalmamakla birlikte en avantajlı kredi kartı için hangi bankadan kredi kartı alınmalı sorusu da sorulmaktadır.

Kredi kartı tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Hangi bankadan kredi kartı alınmalı diyorsanız kredi kartı aidatı talep etmemesine, ücretsiz 6 aya kadar taksitlendirme sunması, birçok iş yerinde vade farksız taksitlendirme sunması, kredi kartını kullandıkça para puan kazandırması gibi faktörler hangi bankadan kredi kartı alınmalı sorusunun yanıtında etkili olmaktadır.

Hangi Bankadan Kredi Kartı Alınmalı?

Hangi bankadan kredi kartı alınmalı sorusuna en iyi yanıt ihtiyaçlarınıza en iyi yanıt veren kredi kartı olacaktır. Örneğin, uzun yol şoförüyseniz akaryakıt giderlerinizin yüksek olması sebebiyle her ay düzenli akaryakıt kampanyaları sunan kredi kartlarını seçmek önemlidir.

Hangi bankanın kartını almalıyım diyorsanız dikkat edeceğiniz ikinci koşul ise kart aidatı ve miktarı olacaktır. Maaş müşterisi olduğunuz bankalar kart aidatı talep etmeyen özellikli kredi kartı verebilirler. Enpara.com gibi kart aidatı almayan ve ilk 2 yıl kart aidatı veren kredi kartlarını da tercih edebilirsiniz. Enpara.com’un dez avantajı ise herhangi bir bonus yada para puan vermiyor olmasıdır.

Yüksek limitli kredi kartı ihtiyacınız varsa ve kredi kartı kullanımında aldığınız ürünleri taksitlendirmeniz gerekiyorsa faiz talep etmeden 6 aya kadar taksitlendiren kredi kartlarını tercih edebilirsiniz. Örneğin, Ziraat bankası combo kredi kartı 100 TL üzeri ve 5.000 TL’ye kadar olan harcamalarınızı ücretsiz taksitlendirebilmektedir. Ayrıca, harcamalarınızdan para puan kazanmanızı da sağlayabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Paribu Güvenilir Mi? Paribu Sahibi Kim?

Günlük alış-veriş için kredi kartı arıyorsanız ve vade farksız taksitlendirmeye ihtiyacınız varsa bonus özellikli yada advantage özellikli kredi kartlarını tercih edebilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda kredi kartlarına ait kampanyalara göz atarak tercihinizi belirleyebilirsiniz.

Kredi kart özellikleri sizin için önemsizse ve yalnızca bazı harcamalarınız için kredi kartı kullanmak istiyorsanız ve hangi bankadan kart almalıyım diyorsanız her banka özelliği olmayan ve kart aidatı talep edilmeyen kredi karları sunmak zorundadırlar. İhtiyacınıza göre herhangi bir ücret ödemeden kredi kartına sahip olmanız mümkündür.

Kredi kartı seçimi yaparken bankaların müşteri hizmetleri ile görüşmek seçimlerde yararlı olacaktır. İhtiyacınız özellikleri karşılayan ancak yüksek kredi kartı aidatı talep eden bankaları otomatik fatura ödeme talimatı vererek veya düzenli harcama sözü vererek kart aidatlarını iptal edilebilmektedir.

Kredi kartı kullanmaya karar verdiğinizde dönem sonu ödemeniz gereken tutarı ödemediğiniz taktirde banka tarafından faiz uygulanacağını unutmamalısınız. Bütün bankaların uyguladığı faiz oranları eşit olmakla birlikte %2’lere varan faizler uygulanabilmektedir. TCMB faiz kararı kredi kartı akdi faiz oranlarının belirlenmesinde etkilidir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kredi kartı kullananlara yansıtılan kredi kartı aidatı yasal mı yada yıllık kart ücreti yasal mı sorusu için net cevap vermek mümkün olmamakla birlikte kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız bankanız kredi kartı aidatı yansıtamayacağını bilmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Finansal Araç Nedir?

Yönetmeliğe göre her banka müşterilerine kredi kartı aidatı yansıtmayacağı kredi kartı seçeneği sunmalıdır. Kart aidat ücreti yansıtılmayan kredi kartlarının bonus, para puan, taksitlendirme yada firmalara özel kampanya anlaşmaları bulunmamaktadır. Bankanızdan kart aidatı istemeyen kredi kartı istiyorum dediğinizde size ücretsiz kredi kartı vermek zorunda olduğunu bilmelisiniz.

Kredi kartı kullanırken avantajlarından da yararlanmak en doğru olanıdır. Taksitlendirme, para puan kazancı yada akaryakıt kampanyaları gibi avantajlar size kazandıracaktır. Özellikli kredi kartlarını kart aidatı ödemeden yada en düşük miktarda zararla nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Örneğin, akbank tarafından kredi kartı aidatı yansıtılmaktadır fakat 6 ay için belirli miktarda harcama sözü verdiğinizde aidatınızı iade etmektedir.

Kredi kartı kullanıyor ve kart aidatı ödemek istememenize rağmen yıllık kart aidat ücreti ekstrenize yansıtıldıysa müşteri hizmetlerini aramalı ve kart aidatının iadesini talep etmelisiniz. Olumsuz yanıt almanız halinde Tüketici Hakem Heyeti yada Türkiye Bankalar Birliği ile hakkınızı arayabilirsiniz.

Kredi Kartı Akdi Faiz Hesaplama

Kredi kartı akdi faiz hesaplama yöntemini kredi kartı kullananların mutlaka bilmesi gerekmektedir. Kredi kartının dönem sonu borcunun yalnızca alt limitinin ödenmesi sonrası akdi faiz uygulanmaktadır. Kredi kartı akdi faiz oranı hesaplamasını birkaç örnek ile açıklamak gerekirse,

Örnek 1

Akdi Faiz Hesaplama

Örnek 2

Akdi Faiz Hesaplama 2

Hangi bankadan kredi kartı alınmalı diyenler kâr – zarar hesaplaması yapmalı ve en kârlı olan kredi kartı seçilmelidir. En iyi kredi kartı ihtiyaçlarınızı kazançlı olarak karşılayan kredi kartı olacaktır.