• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3791
  % 0,08
 • € EURO
  17,6172
  % 0,20
 • ALTIN (TL/GR)
  974,43
  % 0,21
 • £ POUND
  20,7123
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  2,4336
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2521
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  472165,523
  % -2,99

Halka Arz Yatırımcıya Ne Kazandırır?

Halka Arz Yatırımcıya Ne Kazandırır?

Borsada yatırım yapanlar halka arz edilen şirketleri takip etmekte ve yatırımlarına yön vermektedirler, borsada kazananlar için halka arz yatırımcıya ne kazandırır?

Şirketler halka arz yöntemi ile şirkete yatırım yapılmasını sağlayarak sermaye edinmekle birlikte yatırımcılara da uzun vadede kazanç getirebilmektedir. Hem şirketin hem de yatırımcının kazandığı halka arz yatırımcıya ne kazandırır ve şirkete ne kazandırır konusunda detaylara yer vereceğiz.

Şirketler ilk defa halka arz edilebilir yada halka daha önce arz edilmiş şirketler sermaye elde etmek için ikinci veya üçüncü defa halka arz ediliyor olabilir. İlk defa halka arz edilen şirketler ile ilgili detaylı bilgi edinilmeli ve düşük maliyetler ile hisse sahibi olunabilir. Genellikle ilk defa halka arz edilen şirket hisseleri uzun vadede yatırımcısına kazandırmaktadır.

Halka arz edilen şirketler yatırımcıya ne kazandırır sorusuna uzun vadede kazançlı olacağından bahsettik. Bunun sebebi ise, ilk defa halka arz edilen şirketin tanınırlığının az olması sebebiyle halka arz bedelinin düşük tutulması etkili olmaktadır. Düşük maliyetle alınan hisse senetleri uzun vadede olması gereken değerlere çıkabilmekte ve yatırımcısına kazandırabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DAP Gayrimenkul Halka Arz Oluyor

İkinci veya üçüncü defa halka arz edilen şirketlerin halka arz edilmesi yatırımcıya ne kazandırır diye soruyorsanız benzer durum geçerli diyebiliriz. Şirketler birçok sebep ile halka arz edilebilmektedir. Sermaye artırımı ile şirket AR-GE veya üretim veya mal hizmet sunumunda genişleme yapılması söz konusu olabilir. Şirketin yıl sonu kâr oranının artışı, şirket hisse bedelinin artmasını sağlayabilir. Bu sebeple de uzun vade de halka arzlar kazançlı olabilmektedir. Şirket borçlarından dolayı da halka arz edilebilecektir. Bu durumda da zarar edilebilme ihtimalinin olduğu unutulmamalıdır.

Halka Arz Şirketlere Ne Kazandırır?

Halka arz şirketlere ne kazandırır konusunda ise, halka arz yatırımcıya ne kazandırır konusunda olduğu gibi halka arz edilme işlemi şirket için de kazançlı olmaktadır.

 • İlk defa halka arz edilerek şirkete yatırım yapılması ve nakit elde edilmesi sağlanır.
 • İkinci veya üçüncü defa halka arz edilen şirketler yeni yatırımlar için kredi çekmek yerine halka arz edilerek faizsiz sermaye elde edebilirler.
 • Halka arz edilen şirketin sermayesinin artması sebebiyle mali olarak iç ve dış etkilere daha dayanıklı hale gelir.
 • Borçları olan şirket halka arz yöntemiyle borçlarını bankalara başvurmadan ödeyebilir.
 • Yeni yatırımlar için kaynak arayışında olan şirketler halka arz yöntemiyle kaynak elde edebilirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DAP Gayrimenkul Halka Arz Oluyor

Halka arz edilen şirketlere olan ilgi 2021 yılında rekor seviyelerdedir. Halka arz edilen şirket halka arz bedeli üzerinden belirlediği lot sayısının 5-10 katı talep toplamaktadır. 2021 yılında şirketlere halka arz yöntemiyle son 1 yıl içerisinde 15 milyar TL kaynak sağlanırken bedelli sermaye artırımı ve şirket hissesi satışları ile toplamda 26 milyar TL kaynak sağlandı.

Halka arz yatırımcıya ne kazandırır konusunda görüş ve önerilerinizi yorumlar alanından paylaşabilir ve diğer yatırımcıların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.