• BIST 100
  2.375,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1170
  % 0,22
 • € EURO
  17,3391
  % -0,06
 • ALTIN (TL/GR)
  965,19
  % -0,08
 • £ POUND
  20,3105
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,4226
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2845
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  476925,167
  % 2,49

Finansal Araç Nedir?

Finansal Araç Nedir?

Yatırımcıların sermaye aktarımı yaptığı finansal araç nedir ve hangi varlıklar finansal araç olarak kabul edilmektedir.

Finansal araç nedir? Alım ve satımı yapılabilen varlıklar veya sermaye paketleri olabilir. Finansal araç türü sermaye aktarımı yapılmasına olanak sağlamaktadır. Örneğin, parasal değer içeren belge ve anlaşmalardır. Borca dayalı finansal araçlar ise varlık sahibi tarafından yatırımcıya verilen krediler olarak tanımlanabilir.

Döviz ve altın da finansal araçlar içerisinde yer almaktadır. Hisse senetleri ise bir başka finansal araçlardandır. Her bir finansal araç farklı alt kategoriler içerisinde yer almaktadır.

Bir başka deyişle finansal araç, nakit giriş ve çıkışına etki eden ve nakit hareketliliğinin sahipliğini nitelendirmektedir.

Yatırımcıları finansal yatırım araçları neler ve hangi yatırım aracı tercih edilmeli konuları da ilgilendirmektedir.

Finansal Araç Türleri

Finansal araç türleri ikiye ayrılmaktadır. Nakit araçlar, serbest piyasa verilerine göre değerlendirilmektedir. Menkul kıymetler örnek olarak gösterilebilir. Türev araçları ise finansal aracın faiz oranı ve endeksler gibi temellere dayandırılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Bankadan Kredi Kartı Alınmalı

Finansal Aracı Kurumlar Nelerdir?

Yatırımcıların kolay ve güvenilir işlem yapmalarını sağlayan ve yatırımcıları deneyleyen kurumlara finansal aracı kurumlar denmektedir. Finansal aracı kurumlar kamu kurumları yada yetki belgesi almış özel kuruluşlar olabilir. Örneğin, bankalar, sigorta şirketleri, factoring şirketleri, forex şirketleri, yatırım fonları, BES, konut ve ihtiyaç kredileri vb.

Uluslararası Finansman Araçları Nelerdir?

Döviz (dolar, euro), hisse senetleri, tahviller, bonolar, kıymetli madenler (altın, gümüş), yabancı para kredileri gibi araçlar uluslararası finansman araçlarıdır.

Banka Dışı Finansal Aracı Kuruluşlar Nelerdir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yetki belgesi verilmiş finansal kiralama, factoring ve finans şirketleri banka dışı finansal aracı kuruluşlardır.

Yatırımcıların merak ettiği ve yatırımlarıyla sermaye akışı sağladığı finansal araç nedir konusunda sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.