• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3844
  % 0,16
 • € EURO
  17,6265
  % 0,25
 • ALTIN (TL/GR)
  974,26
  % 0,18
 • £ POUND
  20,6977
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  2,4330
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2540
  % 0,90
 • BITCOIN/TL
  471155,427
  % -3,30

Defter Değeri Nedir? Defter Değeri Nasıl Hesaplanır?

Defter Değeri Nedir? Defter Değeri Nasıl Hesaplanır?

Yatırımcıların şirket potansiyelini değerlendirmesinde kullandığı defter değeri nedir ve nasıl hesaplanır sorusunun cevabı sayfamızda.

Defter değeri nedir sorusu borsada sıkça merak edilen bir konudur, defter değeri şirketin bilançosuna göre değerini gösterir. Şirketin muhasebe “defterlerine” dayanmaktadır. Varlıkların ve yükümlülüklerin değeri arasındaki fark defter değerine eşittir.

Piyasa Defter Değeri Nedir?

Piyasa defter değeri nedir sorusunun cevabı; belirli bir zamanda finansal piyasadaki fiyatına dayanır. Piyasa değerine, hissenin piyasa fiyatının toplam hisse senedi sayısı ile çarpılmasıyla ulaşılır.

Defter Değeri ile Piyasa Değerinin Karşılaştırılması

Yatırımcı, belirli bir şirketin defter değerini ve piyasa değerini karşılaştırırken üç olası senaryo ile karşılaşabilir,

Senaryo 1’de defter değeri piyasa değerinden yüksektir. Genellikle pazarın ve yatırımcıların şirketin gelecekteki performansına güvenmediği anlamına gelir. Bunun nedeni, olumsuz bir ekonomi, şirketin operasyonel sorunları veya yatırımcının karar vermemesi olabilir. Değer yatırımcıları, şirketin gelecekte daha iyi performans göstereceğine ve hisse senedinin piyasa değerinin yükseleceğine inandıkları için bu tür hisse senetlerine yatırım yapmayı tercih etmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hisse Senedi Nasıl Alınır Yatırım Rehberi

Senaryo 2’de piyasa değeri defter değerinden yüksektir. Burada pazar, şirketin büyüme potansiyeline ve defter değerindeki artışa inanıyor. Sensex veya S&P 500 gibi Endeksin en üstünde yer alan çoğu şirket, defter değerinden daha yüksek bir piyasa değerine sahiptir. Büyüme yatırımcıları bu senaryoyu tercih ediyor. Bununla birlikte, hisse senedinin aşırı değerli olma olasılığını kabul etmek akıllıca olacaktır.

Üçüncü ve son senaryonun defter değeri ile piyasa değeri aynıdır. Böyle bir durumda yatırımcılar, şirketin belirtilen varlıklarının aşağı yukarı bilançoda paylaşıldığı gibi olduğuna inanırlar.

Defter Değeri ile Piyasa Değeri Arasındaki Fark

Defter değeri nedir konusunu daha iyi anlamak için piyasa değeri arasındaki farklılık bilinmelidir. Yatırımcının, belirli bir hisse senedine yatırım yaparken hangi değeri dikkate alacağına karar verebilmeleri için defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkların nerede olduğunu anlaması gerekir. Kitap değeri ile piyasa değerine bir göz atalım;

 1. Defter değeri, şirketin varlıklarının gerçek değerini gösterirken, piyasa değeri, yatırımcıyı şirketin veya varlıklarının tahmini değeri hakkında bilgilendirir.
 2. Defter değeri şirketin öz sermayesinin değerini yansıtırken, piyasa değeri şirketin hisselerinin finansal piyasada alınıp satılabileceği maksimum fiyatı gösterir.
 3. Varlıkların defter değeri ve piyasa değeri, dalgalanma sıklığı açısından da farklılık göstermektedir. Defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkı görürsek, defter değeri daha istikrarlıdır. Genellikle şirket kazançlarını bildirdiğinde, periyodik olarak değişir. Öte yandan, piyasa değeri, varlıklar işlem günü boyunca işlem gördüğü için oldukça sık değişir.
 4. Defter değeri, varlık edinmenin fiili maliyetini gösterirken, piyasa değeri piyasa eğilimlerini yansıtır.
 5. Şirket bir varlığı satmayı planlıyorsa, defter değeri ve piyasa değeri de kullanımında önemli ölçüde farklılık gösterir. Defter değeri yalnızca varlığın muhasebe değerini gösterirken, piyasa değeri varlığın piyasadaki mevcut popülerliğini doğru bir şekilde yansıtır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsada Kaldıraç Nedir? Örneklerle Açıklama

Bir yatırım kararı verirken defter değeri ve piyasa değerinin işlevini aklınızda bulundurun. Varlığın düşük değerli mi, aşırı değerli mi yoksa gerçekçi bir şekilde değerli mi olduğunu ölçmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, yatırımlarınıza yön verirken Borsada Elmas Formasyonu nu bilmeniz de önemlidir.

Defter değeri nedir konusunda fikir ve görüşlerinizi yorumlar alanından paylaşabilir ve diğer yatırımcılarla paylaşımda bulunabilirsiniz.