• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3749
  % 0,09
 • € EURO
  17,6133
  % 0,19
 • ALTIN (TL/GR)
  974,43
  % 0,21
 • £ POUND
  20,7041
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  2,4323
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2509
  % 0,07
 • BITCOIN/TL
  472607,676
  % -2,90

Dalgalı Kur Rejimi Nedir?

Dalgalı Kur Rejimi Nedir?

Hükümet müdahalesi olmayan dalgalı kur rejimi nedir ve dalgalı kur rejimi avantajları ve dezavantajları nelerdir, Türkiye neden dalgalı kur rejimini tercih etmiştir?

Yatırımcıların ekonomi alanında merak ettiği sorulardan bazıları ise dalgalı kur sistemi nedir ve dalgalı döviz kuru nedir sorusudur. Cevaplar için sayfamızı ziyaret takip edin.

Dalgalı kur rejimi dediğimizde ulusal para ile yabancı para biriminin arz talep ilişkisi ile sürekli olarak değişkenlik göstermesidir. Ulusal para birimi ile uluslararası para biriminin piyasa değeri sürekli değişmekle birlikte arz ve talep kuralları çerçevesinde işlem görmektedir. Dalgalı kur rejiminde kamu tarafından müdahale edilmemekte ve piyasa belirleyici yöntemler kullanılmamaktadır.

Türkiye de dalgalı kur rejimi sistemini kullanmaktadır fakat TCMB tarafından dönemsel riskler ve şok dalgalarına karşı döviz kuruna müdahaleler olması sebebiyle ” gözaltına alınmış serbest kur ” olarak yeniden tanımlanabilecektir.

Türkiye ve Dalgalı Kur Rejimi

Türkiye döviz kuru rejim tarihi incelendiğinde 1980 – 2001 yılları arasında sabit ve kontrollü kur rejimi uygulanmaktaydı. Bu dönemde döviz kurunun belirleyicisi TCMB’dır ve ihracat destekli politikalar izlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gram Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka 2021

2001 yılı mart ayında ise dalgalı kur rejimine geçilmesine karar verildi. 2001 ile 2008 yılları arasında dalgalı kur rejimi meyvelerini vermiş ve TL’de yükselişlerin görüldüğü dönem yaşanmıştır. 2008 yılından sonra ise düşüş trendine dönüşmüştür.

Dünyada Dalgalı Kur Rejimi

1973 yılında G-7 ekonomileri tarafından dalgalı kur rejimi kabul edilmiş ve günümüzde kullanılmaktadır. Dalgalı kur rejimi Türkiye’de olduğu gibi  dünya ülkeri tarafından da dalgalı kur ile sabit kurun tamamen kabul edilmediği gözaltına alınmış serbest kur rejimi olarak kabul görmektedir.

Tam Dalgalı Kur Rejimi Nedir?

Yerli para ile yabancı para biriminin değerinin piyasa da arz ve talep ilişkisi doğrultusunda belirlendiği sisteme verilen addır. Yerli para biriminin yabancı para birimleri karşısındaki değeri yeniden belirlenen sistemde kamu yada merkez bankaları tarafından hiçbir şekilde müdahalenin yapılmadığı sisteme tam dalgalı kur rejimi adı verilmektedir.

Dalgalı Kur Rejimi Avantajları ve Dezavantajları

Türkiye tarafından da uygulanan dalgalı kur rejiminin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Dalgalı kur sisteminde döviz kurunun piyasa tarafından belirlenmesi sebebiyle döviz kurunun yönünün bilinmemesi dezavantaj oluşturmaktadır. Dalgalı kur sisteminde ki bu belirsizlik, ekonomik dengenin iç dinamik ile korunmasına ve girdi ve çıktıların kendiliğinden dengelenmesine yaramaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Parite İle Nasıl Para Kazanılır?

Dalgalı kur rejiminde spekülatif hareketlilik ile ülke ekonomisinin zarar görmesi de yaşanabilecek sorunlardandır. Türkiye’de gözaltına alınmış serbest kur rejiminin uygulanmasının bir sebebi de budur. Piyasada gerçeği yansıtmayacak hareketliliklerin yaşanması durumunda serbest kur rejimine TCMB tarafından müdahale edilebilmekte ve kur şokunun hafif atlatılması sağlanmaktadır.

Dalgalı kur rejimi nedir ve sabit kur sisteminden farkı nedir konusunda örneklerle bilgi verildi ve dalgalı kur rejiminin avantaj ve dezavantajından bahsedildi. Güncen döviz kurunu görmek için  Döviz Kurları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.