• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3809
  % 0,19
 • € EURO
  17,6106
  % 0,24
 • ALTIN (TL/GR)
  975,57
  % 0,32
 • £ POUND
  20,6924
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  2,4323
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2516
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  473491,686
  % -2,47

Borsanın Altın Kuralları – 25 Altın Kural

Borsanın Altın Kuralları – 25 Altın Kural

Borsa İstanbul’da yatırım yapmayı planlayanlara yazılı olmayan ancak borsanın altın kuralları ile 25 altın kural sizlerle paylaşılmaktadır.

Borsada para kazanmak isteyenlerin bilmesi ve uyması gereken yazılı olmayan 25 altın kural ile borsada kazanma ihtimalinizi yükseltecek ve yatırımlarım yaparken güvenli hisse senetlerine yöneleceksiniz. Borsanın altın kuralları ile borsada kazanmaya başlayabilirsiniz.

Borsada para kazanma ve küçük yatırımcıya tavsiyeler konusunun incelenmesi de yatırımcılara faydalı olacaktır.

 1. Baskı altında kalındığında hatalı kararlar verilmemesi için riskler önceden sınırlandırılmalıdır. Spekülatif hareketlenmeler ile para kaybedilebilmektedir. Para kaybetmemek için bağımsız kararlar alınmalı ve baskı altında bile soğuk kanlılıkla karar verilmelidir.
 2. Baskı altında kalındığında ve borsada boğa dönemlerinde uykularınız kaçıyorsa uykunuzu kaçıran pozisyonları kapatmanız faydalı olacaktır.
 3. Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce deneme alım-satım işlemleri yapmalı ve izlediğiniz yolun doğruluğunu test etmelisiniz. İlk yatırımlarda az miktarda ve hareketli olmayan hisse senetlerine yatırım yapılmalıdır.
 4. Borsada anlık kararlar alıyor veya günlük al-sat işlemleri gerçekleştirmeye başladıysanız kararsızlıkla mücadele ediyorsunuz demektir. Ara vermek için doğru zaman olabilir.
 5. Borsa işlem saatlerinde yatırımlara yön vermek risklidir. Seans kapandıktan sonra uygun ortamda araştırma yapılmalı ve al-sat işlemi için doğru kararlar alınmalıdır. İşlem saatlerinde panik ile yapılan işlemler genellikle zararla sonuçlanmaktadır.
 6. Borsa da çoğunluğun aldığı pozisyonlar hatalı pozisyonlardır. Yatırım şirketleri haftalık analizlerde yatırım yapılabilir hisse senetlerini paylaşmaktadırlar yada günlük veya haftalık düşüş veya yükseliş trendi beklemektedirler. Genellikle çoğunluğun benimsediği hareketlerin tersi gelişmeler yaşanmaktadır. Borsanın yükseleceği görüşü hakimse düşüşler görülecek yada düşüş sinyalleri alınıyorsa borsada yükselişler görülebilecektir.
 7. Borsanın altın kuralları arasında kendi kararlarınıza güvenmeniz gerektiği de yer almaktadır. Borsa yatırımlarını etkileyebilecek çevre koşulları oluşabilir. Uzman yorumları yada çevrenizde bulunan kişilerin yorumları yatırımları etkileyebilir. Kendi kararlarınıza güvenmeyip çevre şartlarının yatırımlarınıza yön vermesine izin verdiğinizde ilk aldığınız kararın doğru olduğunu göreceksiniz.
 8. Hergün işlem yapma zorunluluğu hissedilmemelidir. Güvenli ve kazançlı olduğuna karar verilen pozisyonlar açılmalıdır. Şüphe duyulan pozisyonlar ise kapatılmalıdır. Piyasa güven vermiyorsa sabırla beklenmelidir.
 9. Serbest fiyatlı emir vermek kazandırmayabilir. Limitli emir vermek al – sat işlemi yapan yatırımcılar için daha uygundur. Birkaç kuruş ucuza alım yapmak için serbest fiyatlı emir vermek doğru olmayabilir.
 10. Alınan hisse senedinin düşüş trendinde olması durumunda maliyet azaltmak için ek alımlar yapılması doğru olmayabilir. Maliyet azaltma politikası genellikle işe yaramayacak, düşüş trendinde olan hisse senedi sayısının artışına sebep olacaktır. Düşüş trendinde olan pozisyonları kapatılması daha uygun olacaktır. Yükseliş trendinde olan hisse senetleri piramir usulü alım yapılabilir.
 11. Tek seferde ve yüksek miktarda alım yapmaktan kaçınılmalıdır. Alımlar kademeli yapılmalı ve açılan pozisyonun doğruluğundan emin olundukça kademeli alıma devam edilmelidir.
 12. Hisse senedi alırken açılan pozisyonlar yakından takip edilmelidir. Düşen hisse senetleri ısrarla satın alınmamalıdır. Yanlış karar verilen ve düşme ihtimali yüksek olan hisse senedinin alınması neticesinde hatada ısrar etmek yatırımda kayıp yaşanmasına sebep olabilir. Maliyet düşürmek istenirken yatırımların daha da kötüleşmesine sebep olunmamalıdır.
 13. Hisse senedi satın alınırken satış fiyatı ve zarar kes fiyatı önceden belirlenmelidir. Zarar edilmeye başlanmışsa hatada ısrar edilmemeli ve zarar kes pozisyonu alınmalıdır. Borsanın altın kuralları arasında yeni yatırımcıların en çok yaptıkları hata piyasada esen ters rüzgara rağmen yapılan hatada ısrar edilmesidir. Düşüş trendinin son bulmasını ve maliyetin üzerine çıkmayı beklemek yerine zarar kes işlemi yapılmalı ve kararlı olunmalıdır. Başarılı olmanın yolu disiplinli ve kararlı yatırım yapmaktır.
 14. Borsada yatırım yapmak her zaman kazandırmayacaktır. Zarar edilmesi öğrenilmeli ve zarar kabul edilmelidir. Zarar eden pozisyonlar daha çok zararın önüne geçmek için kapatılmalı ve yeni fırsatlar için yer açılmalıdır.
 15. Gündem yakından takip edilmelidir. Borsanın yükselmesini sağlayacak olumlu gelişmeler sonucunda borsada yükseliş görülmüyorsa düşüş sinyali geliyor demektir, pozisyon değiştirmenin zamanıdır. Borsada düşüşe sebep olacak olaylar var ancak borsada istenen düzeyde düşüş yaşanmıyorsa yükseliş yaşanacağı söylenebilir. Gündem ile piyasalar orantılı hareket ediyor olsa da herzaman geçerli değildir.
 16. Hisse senetlerinde grafik yorumlamak önemlidir ancak dip ve tepe noktalarının beklenmesi de olumlu sonuçlar oluşturmayabilir. Borsada grafikler her zaman doğruyu söylemeyecektir. Dip ve tepe noktalarına göre pozisyon almak yerine bilgi ve tecrübeye dayalı ve kararlı ve disiplinli olarak al- sat işlemi yapılmalıdır.
 17. Söylentilere göre yatırım yapmak riskli olabilir. Borsada kazanmak isteniyorsa alınabilecek düzeyde söylentiler doğrultusunda yatırım yapmak karlı olabilir. Söylentinin gerçekleşmesi durumunda ise sat işlemi gerçekleştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki, söylentiler sırasında söylenti fiyatlanmış olacaktır ve gerçekleşmesi halinde hisse senedi düşüşe geçebilecektir.
 18. Kısa vadeli yatırımlarda karar verilen kâr oranına ulaşıldığında satış yapılmalıdır. Hisse senedi daha yüksek noktalara çıkabilir ancak tepe noktasını gördükten sonra satış yapma fırsatı bulunamaması durumu oluşacağı için yükselen hisse senetlerinin tepe noktasını beklemek akıllıca olmayabilir.
 19. Küçük hesaplar yapmak büyük kayıplara sebep olabilir. Yükseleceği düşünülen hisse senedini 3-5 kuruş düşükten almak için yatırım yapmak için beklemek fırsatın kaçırılmasına sebep olabilir. Birkaç kuruş düşükten almak 100-200 lira kâr getirebilir ancak binlerce liralık kayıplara sebep olabilir. Küçük hesaplar peşinde olunmamalıdır.
 20. Borsanın altın kuralları arasında yatırım yapılacak hisse senedi ve şirket bilgisi iyi incelenmelidir. Kısa veya orta vadeli yatırımlar için hisse senedinin günlük, haftalık ve aylık hareketleri, düzenli hareketleri takip edilmeli, şok durumlarında verdiği tepkiler izlenmelidir. Yatırım yapılırken hisse senedi hakkında hareketlilik bilinmeli ve yatırım yapıldıktan sonra yakından takip edilmelidir.
 21. Yükseliş yada düşüş trendinde olan hisse senetlerinin grafiklerini takip edin. Yükselen hisse senedinin grafiğinde ivme düşüşü varsa sat sinyali, yükselen hisse senedinde ivme artışı varsa al sinyali verdiği söylenebilir.
 22. Hisse senedi işlem miktarının takip edilmesi de önemlidir. Fiyat ile işlem miktarı orantılı olarak artıyorsa alış sinyali, fiyat azalırken işlem miktarı artıyorsa satış sinyali olarak algılanmalıdır.
 23. Borsanın genel hareketleri düşüş yada yükseliş sinyali verebilir. Yükseliş trendinde olan Borsa İstanbul, yükseliş ivmesini kaybediyorsa düşeceği sinyalini veriyor olabilir. Düşüş trendinde olan Borsa İstanbul (Bist100) hisse senetlerinde düşüş ivmesinde azalma görülüyorsa rüzgar tersine dönecek ve yükseliş zamanı geliyor sinyali alınabilir.
 24. Hisse senetlerinde yüksek hareketlilik sonrası düzeltme yapılacağı bilinmelidir. Kısa zamanda yükselen hisse senetleri düzeltme yapacak ve düzeltme işlemi %50 oranına kadar olabilecektir. Yükselişini gerçekleştiren hisse senetlerinde hedeflenen kâr oranı yakalandığında hisse senedi satış pozisyonu alınmalı ve düzeltme sonrası tekrar al pozisyonuna geçilmelidir.
 25. Hisse senetlerinin fiyatlanması belirli kurallara dayanmayabilir. Çok yükseldiği düşünülen hisse senedi yükselmeye devam edebilir veya dip notkayı gördüğü düşünülen hisse senedi düşüş trendine devam edebilir. Hisse senedi fiyatlandırması için belirli kurallar bulunmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsada Elmas Formasyonu

Borsanın altın kuralları konusunda fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmından paylaşabilir ve kişisel deneyimlerinizi paylaşarak yatırımcılara yardımcı olabilirsiniz. Yorumlar kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.