• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3748
  % 0,10
 • € EURO
  17,6004
  % 0,17
 • ALTIN (TL/GR)
  975,48
  % 0,32
 • £ POUND
  20,6836
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,4301
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,2509
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  471421,252
  % -3,30

Borsada Para Kazanma ve Küçük Yatırımcıya Tavsiyeler

Borsada Para Kazanma ve Küçük Yatırımcıya Tavsiyeler

Türkiye şartlarında birikmişi olan ve yatırım planlayanlar borsada para kazanma yolunu araştırmakta ve mevcut yatırım araçlarından en iyisine yatırımı planlamaktadır.

Borsaya yeni başlayan yatırımcılar yüksek kazanç getirebilme potansiyeli sebebiyle ilk olarak küçük şirketlere yönelmektedir. Yatırımcıların dikkatini çeken fiyat değişiklikleri ile kazanç potansiyeli olan küçük şirketlere yatırım yapmak borsada para kazanma başarısını sağlamakta mıdır?

Türkiye şartlarında enflasyon üzerinde gelir getiren yatırım araçlarını bulmak ve en az riskli yatırım aracını seçmek zor olabilmekte. Birçok yatırım aracı, örneğin mevduat hesabı, enflasyon oranının altında kalmakta ve yatırımcıların para kazanması akılcı olmamaktadır. Banka mevduat faiz oranı %13 olmakla birlikte yıllık enflasyon %16’nın üzerinde olması nedeniyle mevduat hesabı ile kazanç elde etmek mümkün olmayacaktır.

Döviz yatırımı ilgi çekici olmaktadır. Son 5 yılda TÜFE oranına bakıldığında %78 dolaylarında olduğu görülmektedir. Döviz yatırımcısına ise 5 yılda %186 oranında kazanç getirmiştir. Son dönemlerde yüksek artışların görülüyor olması döviz yatırımının düzenli kazanç getirdiğini göstermeyecektir. Döviz yatırımının günlük veya haftalık al-sat yapılması ile yüksek gelir elde edilen dönemler de olmaktadır. Ancak, son 3 ayda döviz kurundaki gerilemenin görülmesi yatırımcıların kayıplar yaşamasına ve farklı yatırım araçlarına yönelmesine sebep olmaktadır.

Benzer durumun borsa da yatırım yapanlar için de geçerli olduğu söylenebilir. Salgın ile birlikte Bist100 endeksinde 85 binlere kadar gerilemeler görülmüş ve son zamanlarda 140 binlerin üzerinde olduğu söylenebilir.

Hedef borsada para kazanmak ise, yeni yatırımcıların ilk sorgulaması gereken “doğru yatırım aracı Borsa İstanbul mu? sorusu olmalıdır. Borsa da işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamadan önce borsada nasıl para kazanılır ve borsada işlemler nasıl gerçekleştirilir sorusu da sorulmalı ve detaylıca yanıtlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsada Günlük Al Sat Nasıl Yapılır?

Borsa da işlem gören şirketlerin hisse senedi fiyatlarını şirketin kâr oranı ile doğru orantılı olarak belirlenmektedir. Kâr eden şirketin hisse senedi fiyatı artarken zarar eden şirketin hisse başı bedeli azalmalıdır. Finans uzmanları bu şekilde yorumlamaktadır. Şirket hisse senedine yatırım yapan hissedarlar şirkete ortak olmaktadır ve şirketin elde ettiği kazançtan kâr elde etmelidir.Bu görüş ile birlikte borsada para kazanma ile ilgili uzun vadeli yatırımlar yapılması tavsiye edilmektedir.

Borsada işlem yapmaya başlamadan önce küresel ekonomide yaşanan daralmalar ile birlikte Türkiye’de ki şirketler büyümeye devam edecek mi? sorusu sorulmalı ve yanıt doğrultusunda yatırım planlanmalıdır, yoksa planlanmalı mıdır?

Borsada Uzun Vadeli Yatırım Yapılmalı Mı?

Finans uzmanları “borsada uzun vadeli yatırım yapılmalıdır” görüşünün doğru olmadığını ifade etmektedir. Borsada işlem yapanların yatırım planlarını şirketin kâr elde etmesi değil diğer yatırımcılara daha yüksekten hisse senedi satılması modeline dayanmaktadır. Satın alınan hisse senedine daha fazla para ödemek isteyenlere hisse senedi satılması ile kazanç elde edilmektedir. Borsa ile para kazanmak için “borsa para kazandırır” görüşü canlı tutuldukça borsaya olan ilgi artacak, yatırımcı sayısı artacak ve hisse senedine daha yüksek ödemeler yapacak yatırımcılar yer alacaktır.

Şirketin hisse senedini almak için en yüksek ödemeyi siz yaptıysanız ne olacak? Uzun vadeli yatırımcı kategorisine girişiniz hayırlı olsun denebilir. Borsada ölü yatırımcı diye tabir edilen yatırımcılar arasına katıldığınız söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsada Balina Ne Demek?

Yabancı Yatırımcı – Yerli Yatırımcı Çatışması

Yabancı yatırımcının Borsa İstanbul’a olan ilgisi 2020 yılı itibariyle son buldu ve yabancı yatırımcılar 7 milyar dolar değerinde hisse senedini satıp ülkeden ayrıldılar. Borsa İstanbul’da zirve döneminin yaşandığı dönemlerde yabancı yatırımcı neden Borsa İstanbul’dan ayrıldı? Şirketlerin dönem sonu net kârlarını hesaplayamıyorlar mı? Türkiye’de “borsa çok kazandırıyor” görüşü hakim hale gelmesinin sebebi nedir? Yoksa, 400 binden fazla yeni yatırımcı Borsa İstanbul’a giriş yaparak yabancı yatırımcıların en yüksekten hisse senetlerini satmasına ve yerli yatırımcının da uzun vadeli yatırımcı pozisyonuna düşmesine mi sebep oldu?

Küçük Şirketlere Yatırım Yapılmalı Mı?

Borsa İstanbul’da hisse senedi ile yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar küçük işletmelerin hisse senetlerine yönelmektedirler. Örneğin, Kent Gıda şirketinin hisse fiyatı son 2,5 ayda %500 kazandırdı! 2,5 ayda bu kadar parayı kazandıran başka yatırım aracı var mı? Borsadan para kazanmak isteniyorsa küçük işletmelere yatırım yapmadan önce şirket bilgileri araştırılmalıdır. Kent Gıda’nın işlem gören hisse miktarı %0.5’dir. Diğer taraftan %99.5’i ise işlem görmemektedir. Günlük işlem adeti 15 bin civarında olan şirketin hisse senedinde meydana gelen yükselişler gerçeği yansıtmayabilir. Unutmayın, hızlı yükselen hisse senedinin düşüşü de hızlı olacaktır. En son alıcı siz olabilirsiniz!

Borsada Para Kazanma Yolları

Borsada yatırım yaparak para kazanmak hedefleniyorsa yatırım yapılacak hisse senedi araştırılmalıdır. Dünya piyasası ve ülke gündemi yakından takip edilmelidir. İlgilenilen şirketin bilançosu, ne ürettiği, üretim maliyeti, kâr oranı ve kime satış yaptığı bilgisi öğrenilmelidir. Araştırma bir şirket üzerinden yapılmamalıdır. İlgilenilen birkaç şirket üzerinde araştırma yapılmalı ve karşılaştırma yapılabilmelidir.

Borsada para kazanma ve küçük yatırımcıya tavsiyeler başlığında yeni yatırımcılara dikkat etmesi gerekenler hakkında detaylar paylaşılmıştır. Para sizin, yatırım kararı almak da size aittir.