• BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3749
  % 0,09
 • € EURO
  17,6133
  % 0,19
 • ALTIN (TL/GR)
  974,30
  % 0,19
 • £ POUND
  20,7041
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  2,4323
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2509
  % 0,07
 • BITCOIN/TL
  470013,262
  % -3,51

Borsada Kaldıraç Nedir? Örneklerle Açıklama

Borsada Kaldıraç Nedir? Örneklerle Açıklama

Borsada yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar için az sermaye ile yüksek sermayeli yatırımlar yapmasını sağlayan borsada kaldıraç nedir sorusunu örneklerle açıklıyoruz.

Borsada kaldıraçlı işlem nedir sorusu, emlak piyasasıyla ilgili olarak sıklıkla konuşulur, ancak borsadan yararlanma, yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Hisse senedi piyasasında marj ticareti olarak da bilinen temel kaldıraç kavramı, kendi başınıza karşılayabileceğinizden daha fazla hisse senedine yatırım yapmak için sermaye ödünç almayı içerir. Borsa kaldıracı, yatırım gelirinizin artmasını sağlayabilir, ancak yalnızca paranızı kullanarak hisse senedi satın almaktan daha fazla para kaybedebilirsiniz.

Borsada Kaldıraç Sistemi Nedir?

Borsada kaldıraç sistemi nedir diye sorulacak olursa öncelikle marj kullanarak hisse senedi ticareti, aracı kurumunuzda bir marj hesabı açmakla başlar. Bu hesap türü, bir finans kurumu ile açtığınız normal bir nakit hesabından farklıdır. Marjınız olarak işlev gören bir depozito veya hesaptaki ilk öz sermaye ödemeniz gerekir. Aracı kurumlar tipik olarak en az 2.000 $ tutarında bir başlangıç ​​depozitosu talep eder. Çoğu durumda, finansal menkul kıymetlere yatırım yapmak için marjınızın yüzde 50’sine kadar borç alabilirsiniz. Ayrıca borç para için faiz ve ücret ödemeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hisse Senedi Nasıl Alınır Yatırım Rehberi

Özel Ders Gereksinimleri

Borsada kaldıraçlı işlem nedir sorusuna cevap verdikten sonra sırada bilmeniz gereken özel gereksinimlerden bahsedeceğiz…

Hisse senedinin satın alınmasından sonra, marj hesabınızda minimum miktarda hisse senedi bulundurmanız gerekir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre, satın aldığınız hisse senetlerinin değerinin en az yüzde 25’ini her zaman marj hesabınızda tutmalısınız. Menkul kıymetlerinizin değeri önemli ölçüde düşerse, aracı kurum kredinizin tamamını veya bir kısmını geri ödemenizi gerektiren bir teminat tamamlama çağrısı yapabilir.

Tüzük

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre, Federal Rezerv Kurulu, FINRA, New York Menkul Kıymetler Borsası ve diğer kendi kendini düzenleyen borsalar, borsa kaldıracını yönetmek için oluşturulan özel kuralları belirler. Aracı kurumlar genellikle marj hesaplarıyla ilgili kendi kurallarını belirler. Teminat tamamlama çağrısı durumunda, aracı kurum, hesabınızdaki finansal menkul kıymetlerin bir kısmını satmak için izninize ihtiyaç duymaz. Ayrıca firmanın hangi varlıkları satacağına siz karar veremezsiniz.

Potansiyel

Hisse senedi piyasası kaldıracı, yatırımcılara yalnızca kendi paralarını kullanmaktan daha fazla hisse satın alabildikleri için yatırımlarından daha yüksek getiri elde etme potansiyeli sunar. Örneğin, kendi paranızı kullanarak 100 ABD Doları değerinde bir hisse senedi satın alırsanız ve fiyat 150 ABD Dolarına çıkarsa, yatırımınızdan yüzde 50 getiri elde edersiniz. Buna karşılık, borsa kaldıracı kullanırsanız ve aynı hisse senedini kendi paranızın 50$’ını kullanarak marj üzerinden satın alır ve diğer 50$’ı ödünç alırsanız, hisse fiyatı 150$’a çıkarsa getiriniz yüzde 100’dür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Defter Değeri Nedir? Defter Değeri Nasıl Hesaplanır?

Risk

Marj ticareti ile ilişkili birincil risk, kısa sürede önemli miktarda para kaybetme yeteneğidir. Hisse senedine yatırım yapmak için borç para almış olmanız, kişisel olarak hisse satın almak için koyduğunuzdan daha fazla para kaybetme olasılığını doğurur. Aracı kurum tarafından hesabınızdaki varlıkların satışı ek kayıplara neden olabilir. Brokeriniz tarafından size verilen marj sözleşmesini ve marj ticareti kurallarını anlamak, riski en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Borsada kaldıraç nedir konusunda düşünce ve görüşlerinizi yorumlar alanından paylaşarak diğer ziyaretçilere faydalı olabilirsiniz.