• BIST 100
  2.454,41
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3989
  % 0,28
 • € EURO
  17,6265
  % 0,34
 • ALTIN (TL/GR)
  975,43
  % 0,31
 • £ POUND
  20,7131
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  2,4353
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2472
  % -1,40
 • BITCOIN/TL
  474849,325
  % -2,48

Borsada Balina Ne Demek?

Borsada Balina Ne Demek?

Borsada yatırım yapmayı planlayanlar yada yatırımcılar finansal terimlerden olan borsada balina ne demek bilmeli ve yatırımlarına yön vermelidir.

Borsa dünyasına yeni girenlerin en büyük çektiği en büyük sıkıntı borsa terimlerine karşı yabancı olmalarıdır. Örneğin borsada en çok kullanılacak olan balina terimi en merak edilen kavramlardan. Peki, borsada balina ne demek, kime denir, balina borsa da ne yapar, tahtacı ile balina aynı şey midir? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası sizler için bu makalemizde.

Balina Kime Denir?

Bu makalemizdeki konumuz borsada balina ne demek olacak. Balina kavramı esasında yalnızca borsada değil, tüm piyasalarda kullanılan bir kavramdır. Borsada Balina, piyasa dengelerini yerinden oynatabilecek kadar fazla parası olan, büyük kurumlar veya şahıslardır. Bildiğiniz gibi dünya üstünde ki en büyük hayvan türü balinadır. Borsada balina kavramı da aslında bu adını balinanın büyüklüğünden esas alınarak türetilmiştir. Finansal borsa işlemlerinde balina diye tabir edilen büyük yatırımcılar, Forex piyasalarında, Kripto borsalarında ya da ülkelerin ulusal borsalarında yer almaktadır.

Borsada Balina Tespit Edilebilir Mi?

Borsada balina nasıl tespit edilir sorusu soracak olursanız, maalesef balinaları tespit etmek çok zordur. Bunun nedeni, balina statüsünde bulunan bir yatırımcının adımlarını belli etmemesidir. Alım ve satım işlemlerinin, önemli ölçüde yazılımlar yani robotlar aracılığıyla yapılması balina yatırımcısını anonim hale getirmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan bazı yazılımlar balina yatırımcılarının işlem durumlarını takip etmektedir. Borsada balina olarak tabir edilen dev yatırımcıların hangi yönde işlem yapmış olduğu, tahmini yazılımlar kullanılarak belirnebilmektedir. Bu adım diğer küçük ve büyük yatırımcılar tarafından büyük önem arz etmektedir. Borsada balina, piyasaya istediği şekilde yön verebilecek, , piyasa dengelerini yerinden oynatabilecek bir güç olduğundan, para kazanmak isteyen yatırımcılar tarafından pür dikkat takip edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022 Yılı Bilanço Tarihleri

Yukarıda da açıkladığımız gibi borsada balina ne demek sorusunun cevabı, tabir edilen kişi veya kurumlar, deyim yerindeyse karda yürüyüp izini belli etmemektedir. O yüzden takip edilmesi çok zordur. Piyasayı oynatmak için çok büyük paralar gerekli olduğu için borsada balina yatırımcı son derece azdır, ancak vardır.

Özetle

Balinalar belli dönemlerde belli hisselere girerler, ticaretin aslan payını alırlar ve çıkıp başka hisselere girerler. Tahtacı ile balinayı karıştırmamak gerekir. Farkları bariz bir şekilde bellidir.

Borsada balina ne demek konusunda görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından paylaşabilir ve diğer ziyaretçiler ile fikir aliş-verişinde bulunabilirsiniz.